Repost 2009: Amerikai GOOGLE , Dienvidāfrikai THAWTE, Igaunijai SKYPE, Latvijai ???

By | 3 jūnijs, 2014

Vēl viens 2 gadus vecs bloga ieraksts, kas nav daudz zaudējis aktualitāti:

Veicot pasaulei zināmo inovatīvo augstas pievienotās vērtības projektu attīstība vēstures atskatu var izdarīt vairākus secinājumus Latvijas gadījumam.

Veicot pasaulei zināmo inovatīvo augstas pievienotās vērtības projektu attīstība vēstures atskatu var izdarīt vairākus secinājumus Latvijas gadījumam.

GOOGLE stāsts.

Google izveidoja divi Stanfordas (Kalifornija) studenti Larry Page and Sergey Brin. Sergejs Brins dzimis Maskavā, ebreju ģimenē, kura 1979. gadā spesta emigrēt uz ASV. Iespējams tieši etniskā piederība bija fakstors, kas abus apvienoja, jo arī Larijs ir ebrejs pa mātes līniju.

Studiju laikā tika izveidots pirmais meklēšanas sistēmas prototips google.stanford.edu, kas klasificēja universitātes resursus. Kad parādījās doma meklēšanas sitēmu komercializēt, tika apskatīti tajā laikā jau esošie AltaVista un Yahoo un tika mēģināts izveidot PageRank inovatīvo risinājumu, kas atvēra jaunas iespējas un optimizēja procesu.Sākumā viņi mēģināja pārdot risinājumu esošajiem meklētājiem – Excite, AltaVista u.c.

Apstaigājot vairākus desmitus uzņēmumus atbalsts netika gūts, jo risinājums nepārliecināja iespējamos pircējus. tā tas turpinājās kamēr kāds universitātes profesors neiepazīstināja ar Andy Bechtolsheim, tehnoloģiju business angel. Prezentācija netika novērtēta, tomēr kaut kas piesasitīja uzmanību un Bechtolsheim izraksta čeku uz Google Inc, vārda par 100 000$, nesaprotot kā nauda tiks atpelnīta. Atzīmējot Burger King šo notikumu, abi dibinātāji saprot ka ir jādibina kompānija.

Lai uzsāktu projektu, tiek sarēķināts, ka ir nepieciešams apmēram 1 mlj$, kas īsā laikā apbrīnojamā kārtā tiek savākts no draugiem un radiniekiem. Iespējams ka ir nostrādājusi pazīstamā uzņēmēja uzticība iedodot pirmos 100 000 $, iespējams ka tā ir bijusi etniskās kopienas priekšrocība. No drauga garāžas visi datori tiek pārvietoti uz jaunajām īrētajām telpām Silicon Valley Palo ALto.

Nākošais solis ir strādājošā prototipa atrādīšana divām riska kapitāla firmām, kuras balstoties uz universitātes rekomendāciju un personiskiem sakariem piešķir 25 mlj$ finansējumu. Arī šajā brīdī nav izstrādāts detalizēts biznesa plāns kā ar spīdošo inovatīvo meklēšanas metodi nopelnīt naudu.

Pāris gadus vēlāk nejauši tiek atklāts reklāmas potenciāls un inovatīvā biznesa modeļa izveide – reklāmas un meklēšanas tehnoloģijas sasasaiste izveidojot milzu mnaudas ražošanas mašīnu, kas atļāva veikt publisko uzņēmuma akciju piedāvājumu un pacelt uzņēmumu pasaules līmenī.

Latvijas uzņēmumiem pamācošs varētu būt etniskās kopienas atbalsts, akadēmisko spēku atbalsts un pareiza taktika un stratēģija izvēloties Silicon Valley kā attīstības centru.

 

THAWTE

Thawte (tagad is Verisign sastāvdaļa), viens no pasaulē zināmākajiem Certification Authority tika izveidota Dienvidāfrikā. To izveidoja Mark Shuttleworth 1995. gadā. Sākumā pakalpojums tika sniegts no Marka vecāku garāžā izvietota servera. Tajā laikā pasaulē nebija lielas konkurences un šis inovatīvais risinājums ātri iekaroja 40-50% tirgus daļas. Pamatā biznesa modelis ir ārkārtīgi vienkāršs – izmantojot tehniskus līdzekļus apstiprināt elektroniskā vidē personas, uzņēmuma vai programmnodrošinājuma autentiskumu, citiem vārdiem runājot: notariālu aptiprinājumu paveids. Fenomenāls ir fakts, ka liela daļa pasaules uzticējās elektroniskajiem sertifikātiem, kuru izdevējs tika norādīts no Johanesburgas, Dienvidāfrikā, kas tomēr nesaistās ar vārdu “uzticamība”. To saprata arī Marks dibinot ASV “Thawte Inc”. Pamazām Dienvidāfrikā tika atstāta tikai administratīvā un R&D nodaļas, kamēr juridiski pakalpojumus sniedza ASV bāzēts uzņēmums, kas atļāva palielināt globālo uzticamību un attiecīgi tirgus sektoru, 1999. gadā Verisign nopirka Thawte par 575 mlj USD.

Par iegūto naudu Marks izveidoja riska kapitāla uzņēmumu HBD, kas nodarbojas ar Dienvidāfrikas uzņēmumu inovatīvo ideju atbalstīšanu (ideāls piemērs, kā kapitāls atgriežas atpakaļ izcelsmes valstī, nodrošinot pievienoto vērtību).

SKYPE

Pēdējā laikā Skype tiek propogandēts kā Igaunijas veiksmes stāsts, tomēr pašā pamatā gluži tā nav. Pašu Skype programmas kodu izstrādāja igauņu kodētāji Ahti Heinla, Priit Kasesalu and Jaan Tallinn. Tomēr bez skandināvu uzņēmēju Niklas Zennström un Janus Friis palīdzības, projekts nebūtu daudz atšķiries no simtiem līdzīgu VoIP risinājumu.

Patiesībā tieši šie skandināvu uzņēmēji, ieguldot projektā pāris miljonus no tikko pārdotā Kazaa peer-to-peer projekta un pielietojot inovatību biznesa attīstības metodi, kas ļāva izveidot milzīgo Skype lietotāju (lielāko daļu fiktīvu)tīklu un vēlāk pārdot eBay par 2,6 mijrd$. Diemžēl pieņēmumi par garndiozo attīstību bija nepareizi, tajā skaitā dēļ fiktīvo lietotāju skaita, un eBay pāris gadus vēlāk bija spiesta samazināt uzņēmuma vērtibu (norakstīt zaudējumos) gandrīz pusi no investētās naudas. Arī turpmākās nākotnes perspektīvas no naudas pelnīšanas ziņas ir diezgan miglainas.

Neskatoties uz to, ka lielāko peļņu ieguvuši skandināvi, kuri nodibina investīciju uzņēmumu Atomico, igauņu programmētāji par daļu no sevis nopelnītās naudas Tallinā nodbināja riska kapitāla uzņēmumu Ambient Sound Investments, kas nodarbojas ar pārsvarā Igaunijā bāzēto high – tech projektu finansēšanu.
Kā nepārprotamu Skype projekta plusu var nosaukt PR, kas palīdzējis Igauniju pozicionēt kā augsto tehnoloģiju dzimteni.

Skype panākumu stāsts liek izdarīt secinājums, ka ne vienmēr inovācija slēpjas tehnoloģijā, bet veidā kā to pārdot, kā arī kādu pievienoto vērtību projekts atnes atpakaļ valstij, kuā tas sācies.