Kāpēc Latvijai nav sava High Tech inkubatora vai pārstāvniecības Silicon Valley, bet Igaunijai ir.

By | 3 jūlijs, 2015

Atradu sevis rakstītu 2 gadus vecu bloga ierakstu, daudz ka sir aktuāls arī šobrīd:

Problēma meklējama gan Latvijas politiķu tuvredzībā, gan Latvijas globālās attīstības koncepcijas atbalstam high tech globāliem risinājumiem, gan iespējams Latvijas uzņēmēju un izgudrotāju kūtrumā, neizdarībā un mentalitātē.

Viens no priekšnosacījumiem Latvijas high tech globālu projektu virzīšanai ir “atspēriena placdarms” , lai nokļūtu globālā apritē: nodibinātu industrijas kontaktus, piesaistītu finansējuma resursus, izveidotu starptautisku uzņēmumu.

Viens no High Tech inovāciju uzņēmumu attīstības globāliem atspēriena punktiem vēsturiski ir izveidojies ASV, Silicon Valley. Šeit vienuviet ir koncentrētas gan high tech uzņēmuma riska kapitāla uzņēmumi, gan esošo industrijas pasaules līderu uzņēmumu galvenās mītnes. Ši ir vieta kur var atrast lēmumu pieņēmējus gan sadarbībai, gan finansējuma iegūšanai.

Pašlaik ir situācija kad pasaules krīzes iespaidā vairāk nevar dzīvot “pa vecam” – ir nepieciešami jauni inovatrīvi tehnoloģiski risinājumi. To saprot arī globālo projektu riska kapitāla finansētāji, kas meklē progresīvus projektus, kuram piešķirt finansējumu.

Viena no lielākajām Latvijas inovatīvo uzņēmumu problēmām (izņemot neizlēmību, nepārliecinātību) ir sastādīt profesionālu biznesa plānu, nokļūt līdz lēmumu pieņēmējiem un izveidot ASV bāzētu uzņēmumu / komandu (kas ir daudzu projektu finansējumu pamatā, lai būtu iespējam vietējā kontrole).

Izveidojot valsts vai privātā sektora atbalstītu Latvijas tehnoloģisko pārstāvniecību Silicon Valley būtu iespējams atrisināt sekojošo:

  • Palīdzēt sagatavot uzņēmējiem projektus līdz vispārpieņemtam elevator pith vai biznesa plāna līmenim,
  • Iepazīstināt vietējos finansētājus un sadarbības partnerus ar šiem projektiem, organizēt seminārus, piedalīties investoru notikumos;
  • Izveidot Latvijas high tech uzņēmumu inkubatoru – palīdzot izveidot uzņēmumus ASV, izmantot kopējus administratīvos resursus – grāmatvedība, juridiskie pakalpojumi utt.

Pretstatā Latvijai, mūsu kaimiņi Igauņi rīkojošies tālredzīgāk atveros valsts atbalstītu pārstāvniecību Silicon Valley, San Jose: Estonia’s Prime Minister Opens Enterprise Estonia Technology Embassy in Silicon Valley. Šāds solis ir efektīvs pat krīzes laikā, jo ir nozīmēts viens konkrēts cilvēks: Andrus Viirg, kurš nodarbojas ar biznesa kontaktu dibināšanu, igauņu uzņēmumu informēšanu un atbalstīšanu.

Saskaņā ar Los Angeles Daily News 16.05.2009 rakstu Silicon Valley startups slash costs to survive in downturn Silicon Valley 173 uzņēmumi 2009. gada 1. kvartālā ir saņēmuši kopumā 1.2 miilrd.$ no riska kapitāla finansētājiem. Krīzes iespaidā šie skaitļi ir zemākie 12 gadu laikā: 43% samazinājums salīdzinot ar iepriekšējā gada 1. kvartālu. Daudzi investīciju projrktu jaunajos uzņēmumos ir iesaldēti, jo to produktu patērētāji – globālie , milzīgie uzņēmumi ieņēmuši nogaidošu pozīciju naudas tērēšanai jaunu produktu un pakalpojumu ieviešanai. Tomēr labā ziņa ir, ka visas globālās industrijas meklē tehnoloģijas un produktus, kas ļautu efektivizēt darbību un samazināt izdevumus.

Tieši šādus start-up uzņēmumus pašlaik pastiprināti meklē riska kapitāla investori, lai izmantotu globālo recesiju sekmīgu biznesa projektu uzsākšanai.